Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) je výzkumným oddělením Sociologického ústavu AV ČR, v.v.i. Jeho historie sahá do roku 1946, kdy jako součást Ministerstva informací začal fungovat Československý ústav pro výzkum veřejného mínění. Současné Centrum vzniklo v roce 2001 převedením svého předchůdce (IVVM) z Českého statistického úřadu do Sociologického ústavu Akademie věd ČR, v.v.i. Včlenění do vědecké instituce zaručuje kvalitní odborné zázemí a kredit pracoviště; jako součást akademického prostředí musí CVVM splňovat veškeré nároky a dosahovat tak té nejvyšší odborné úrovně.
SIMAR
CVVM je akademickým partnerem SIMAR (Sdružení agentur pro výzkum trhu a veřejného mínění) a řídí se všemi jeho standardy. SIMAR je nezisková organizace, která již od roku 1994 podporuje, propaguje a obohacuje výzkum trhu, výzkum veřejného mínění, sociologický výzkum a oblast datové analytiky.
Panel Naše společnost
Panel Naše společnost je panel respondentů ve věku od 15 let budovaný a udržovaný CVVM pro realizaci sociologických kvantitativních výzkumů a výzkumů veřejného mínění metodou CAWI (Computer Assisted Web Interviewing). Do panelu jsou oslovováni lidé na náhodně vylosovaných adresách (používáme tzv. stratifikovaný vícestupňový výběr). Tento způsob oslovování respondentů vytváří z panelu Naše společnost výjimečný projekt, protože do většiny ostatních online panelů vstupují respondenti na základě svého zájmu a nikoliv na základě náhodného výběru. Zároveň jedině díky pravděpodbnostnímu výběru je možné staticticky korektně vypočítávat statistické významnosti a intervaly spolehlivosti.
Metodologie konstrukce a údržby panelu je srovnatelná s metodologií obdobných zahraničních pravděpodobnostních online panelů a respektuje pravidla a principy sdružení AAPOR, ESOMAR/WAPOR a SIMAR a řadí nás tak mezi mezinárodní špičku institucí podobného zaměření.
Na panelu Naše společnost se provádí kolem dvanácti šetření ročně. Omnibusová podoba dotazníku umožňuje pokrýt velkou šíři námětů, a do šetření jsou proto pravidelně řazena politická, ekonomická i další obecně společenská témata. Jsou využívány jak opakované otázky, které umožňují sledovat vývoj zkoumaných jevů, tak náměty nové, reagující na aktuální dění.
Díky dlouhodobému a kontinuálnímu charakteru je tento vědecký projekt zkoumání veřejného mínění v České republice ojedinělý a jeho výstupy jsou cenným materiálem pravidelně využívaným zejména odbornou veřejností, studenty nebo žurnalisty.
Kromě pravidelných šetření projektu Naše společnost provádí CVVM speciální výzkumy pro další oddělení Sociologického ústavu AV ČR, v.v.i., a pro vnější zadavatele z řad institucí státní správy či výzkumných organizací a univerzit, včetně zahraničních.
Pokud máte zájem o realizaci dotazníkového šetření v rámci panelu Naše společnost, můžete se dozvědět více v sekci Nabídka výzkumu.
Panelová studie Ukrajinců, kteří odešli do České republiky v důsledku války
Kromě panelu Naše společnost CVVM provádí panelovou studii Ukrajinců, kteří se v důsledku války odstěhovali do České republiky, je průzkumem ukrajinských občanů, kteří v současné době pobývají v České republice a kteří dali předchozí souhlas k účasti na výzkumu veřejného mínění.
Díky pravidelným průzkumům Centra mohou akademici, výzkumníci, státní úředníci a politici využívat přesná data ke sledování společenských změn a postojů ukrajinských uprchlíků a lépe pochopit jejich situaci. Aktuální a spolehlivé informace o potřebách a problémech Ukrajinců, kteří se kvůli válce ocitli v České republice, pomohou jak státním orgánům při jejich rozhodování, tak běžným českým občanům, kteří chtějí lépe porozumět náladám a potřebám Ukrajinců.
Pro veřejnost
CVVM pravidelně prezentuje svou práci formou tiskových zpráv. Součástí popularizační činnosti je i pravidelné vystupování v médiích. Široké veřejnosti je k dispozici archiv obsahující tiskové zprávy od roku 1990. V rámci jednoho z projektů byl zpracován také archiv závěrečných zpráv z výzkumů Ústavu pro výzkum veřejného mínění (a jeho následovníka IVVM) od konce 60. let až do roku 1999. Kopie jsou veřejně zpřístupněny v knihovně Sociologického ústavu AV ČR, v.v.i., knihovně Akademie věd a v Národní knihovně. Datové soubory s výsledky výzkumů jsou předávány do Českého sociálněvědního datového archivu, který je dále poskytuje k nekomerčním účelům.
CVVM je tvořeno 14 stálými zaměstnanci, jejichž specializace zcela pokrývají potřeby provedení kompletního sociologického výzkumu. Členové oddělení řeší obecně teoretické i metodologické otázky související s veřejným míněním a jeho zkoumáním, v rámci svých specializací se jednotliví odborní a vědečtí pracovníci zabývají veřejným míněním jako společenským jevem. Kromě další odborné činnosti také přednášejí například na Filozofické fakultě nebo Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy.