Politické - Ostatní
Názor na rozšířenost a míru korupce u veřejných činitelů a institucí – léto 2024
V létě 2024 zařadilo CVVM SOÚ AV ČR, v. v. i. do pravidelného výzkumu Naše společnost sadu otázek týkajících se korupce. Občané vyjadřovali svůj názor na rozšíření korupce v České republice a zároveň hodnotili míru korupce u vybraných institucí a oblastí veřejného života.
Důvěra k vybraným institucím veřejného života a mezilidská důvěra – léto 2024
V pravidelném výzkumu CVVM Naše společnost realizovaném v průběhu letních měsíců 2024 byla respondentům položena otázka zjišťující jejich důvěru ve vybrané společenské instituce a důvěru mezilidskou.
Sebezařazení na levopravé škále politické orientace – duben/květen 2024
V rámci jarního šetření Centrum pro výzkum veřejného mínění Sociologického ústavu AV ČR, v.v.i., položilo všem respondentům otázku, která na jedenáctibodové škále sleduje levopravou politickou orientaci: „V politice lidé někdy hovoří o pravici a levici. Kam byste se sám zařadil na této stupnici?“ Body 1 až 5 na škále reprezentují levou část spektra, bod 6 představuje střed a body 7 až 11 zastupujícími pravou stranu.
Veřejnost o svých obavách a bezpečnostních rizicích pro Českou republiku – podzim 2023
Za velkou bezpečnostní hrozbu pro Českou republiku jsou nejčastěji označováni uprchlíci (57 %), mezinárodní organizovaný zločin (49 %) a teroristické skupiny a jednotlivci (48 %). Více než dvě pětiny (44 %) pokládají za velkou hrozbu také radikální náboženské skupiny.
Téměř dvě třetiny (64 %) Čechů považují za velkou hrozbu pro Českou republiku světovou ekonomickou krizi, více než polovina války (56 %) a surovinovou krizi tedy nedostatek ropy, zemního plynu, atd. (54 %).
Míra naléhavosti různých oblastí veřejného života – srpen/září 2023
Do svého šetření probíhajícího v srpnu a září 2023 Centrum pro výzkum veřejného mínění zařadilo otázku, v níž obyvatelé ČR hodnotili, jak moc je naléhavé zabývat se vybranými oblastmi veřejného života.
Sebezařazení na levopravé škále politické orientace – červen/červenec 2023
V rámci letního šetření Centrum pro výzkum veřejného mínění Sociologického ústavu AV ČR, v.v.i., položilo všem respondentům otázku, která na jedenáctibodové škále s body 1 až 5 reprezentujícími levou část spektra, s bodem 6 představujícím střed a body 7 až 11 zastupujícími pravou stranu, sleduje levopravou politickou orientaci: „V politice lidé někdy hovoří o pravici a levici. Kam byste se sám zařadil na této stupnici?“
Rozdělení Československa: 30 let od vzniku samostatné ČR a SR
Při příležitosti výročí třiceti let od rozdělení Československa na dvě samostatné republiky provedlo Centrum pro výzkum veřejného mínění Sociologického ústavu AV ČR, v.v.i., výzkum mapující názory české veřejnosti ohledně rozdělení i vzniku samostatných států. Podobný výzkum byl realizován rovněž před pěti lety, proto tato tisková zpráva obsahuje jak aktuální údaje, tak časové srovnání.
Důvěra k vybraným institucím veřejného života a mezilidská důvěra – jaro 2022
Největší důvěře ze zkoumaných veřejných institucí se těší policie ČR (79 %) a armáda (73 %), nejméně lidé důvěřují politickým stranám a hnutím (18 %).
Výraznější převaha důvěry nad nedůvěrou je patrná ještě v případě bank, v případě rádií převážila důvěra nad nedůvěrou pouze velmi mírně. U zbývajících institucí již více (televize, internet, neziskové organizace) či velmi výrazně (politické strany a hnutí, tisk) převažuje nedůvěra.
Mezilidská (sociální) důvěra je v české společnosti vysoká. Svým nejbližším důvěřuje 98 % dotázaných, obyčejným lidem pak 79 %.
Důvěra k vybraným institucím veřejného života – srpen/září 2021
Největší důvěře ze zkoumaných veřejných institucí se těší policie ČR (70 %) a armáda (69 %), nejméně lidé důvěřují politickým stranám a hnutím (21 %) a církvím (30 %).
Výraznější převaha důvěry nad nedůvěrou je patrná ještě v případě soudů, výsledků voleb, bank, výzkumů veřejného mínění a odborů, menší pak u rádií a odborů. U zbývajících institucí již výrazně více (politické strany a hnutí, církve), více (neziskové organizace, tisk, internet) či méně (televize) převažuje nedůvěra.
V porovnání s předchozím šetřením ze září 2020 jsme zaznamenali pouze mírné poklesy důvěry či nedůvěry, největší v případě armády (pokles důvěry o 7 procentních bodů) a soudů (nárůst důvěry o 7 procentních bodů).
Míra naléhavosti různých oblastí veřejného života – červenec 2021
Do svého pravidelného červencového šetření Centrum pro výzkum veřejného mínění zařadilo otázku, v níž obyvatelé ČR hodnotili, jak moc je naléhavé zabývat se vybranými oblastmi veřejného života. Otázka je pokládána s roční periodicitou v únoru či březnu, naposledy byla dotazována v březnu 2020. Z důvodů lockdownu byla letos zařazena až v červenci.
Strana 1 z 13
Přihlaste se do naší tazatelské sítě a podílejte se na výzkumech, které zná celá země. |