Politické
Důvěra k vybraným institucím veřejného života a mezilidská důvěra – léto 2024
V pravidelném výzkumu CVVM Naše společnost realizovaném v průběhu letních měsíců 2024 byla respondentům položena otázka zjišťující jejich důvěru ve vybrané společenské instituce a důvěru mezilidskou.
Důvěra ústavním institucím – léto 2024
V reprezentativním šetření CVVM SOÚ AV ČR byla v průběhu období od druhé dekády června do konce srpna roku 2024 vybraným občanům položena otázka, zda důvěřují základním ústavním institucím.
Sebezařazení na levopravé škále politické orientace – duben/květen 2024
V rámci jarního šetření Centrum pro výzkum veřejného mínění Sociologického ústavu AV ČR, v.v.i., položilo všem respondentům otázku, která na jedenáctibodové škále sleduje levopravou politickou orientaci: „V politice lidé někdy hovoří o pravici a levici. Kam byste se sám zařadil na této stupnici?“ Body 1 až 5 na škále reprezentují levou část spektra, bod 6 představuje střed a body 7 až 11 zastupujícími pravou stranu.
Čeští občané o svých možnostech ovlivnit veřejné dění a o svobodě slova – duben/květen 2024
V reprezentativním šetření CVVM SOÚ AV ČR byly v průběhu období od poloviny března do začátku června roku 2024 vybraným občanům položeny některé otázky týkající se toho, zda občané mají podle svého mínění možnost reálně ovlivňovat veřejné dění, a podrobněji zkoumající jejich názory na problematiku svobody slova. V tomto ohledu šetření zjišťovalo, jak lidé hodnotí současnou situaci a její vývoj, pokud jde o svobodu slova, zda by svoboda slova měla nebo neměla být z nějakých důvodů omezována, zda v tomto směru nějaká omezení pociťují a zda a s kým se v případě svého otevřeného projevu mohou dostat do potíží.
Česká veřejnost o fungování demokracie a nedemokratických alternativách politického systému – duben/květen 2024
Spokojenost s tím, jak v ČR funguje demokracie, vyjádřila více než polovina (55 %) respondentů, více než dvě pětiny (43 %) zhodnotily fungování demokracie v naší zemi kriticky.
Více než polovina (54 %) českých občanů věří, že demokracie je lepší než jakýkoliv jiný způsob vlády. Otevřenost možnosti autoritativního způsobu vlády deklarovala více než čtvrtina (27 %) oslovených, další necelá pětina (17 %) se domnívá, že je lhostejné, zda v zemi panuje demokratický, nebo nedemokratický režim.
Názory občanů na vybraná opatření v rodinné politice – duben/květen 2024
Do pravidelného šetření Naše společnost, dotazovaného v průběhu března až května 2024, zařadilo CVVM i sadu otázek týkajících se sociální a rodinné politiky. Respondenti hodnotili celkový postup vlády v případě sociální situace rodin s dětmi a dále se vyjadřovali ke konkrétním opatřením spojených s rodinnou politikou.
Hodnocení vlády Petra Fialy – duben/květen 2024
Ve výzkumu realizovaném v období od poloviny března do začátku června 2024 se Centrum pro výzkum veřejného mínění podrobněji zaměřilo na hodnocení vlády Petra Fialy. Oslovení občané měli za úkol prostřednictvím otázky zjišťující míru spokojenosti či nespokojenosti zhodnotit program vlády, její činnost, komunikaci s veřejností, personální složení a osobu jejího předsedy.
Důvěra ústavním institucím – duben/květen 2024
V reprezentativním šetření CVVM SOÚ AV ČR byla v průběhu období od poloviny března do začátku června roku 2024 vybraným občanům položena otázka, zda důvěřují základním ústavním institucím.
Česká veřejnost o dění v Izraeli a Palestině – únor 2024
V šetření, jež probíhalo od konce ledna do konce první březnové dekády 2024, Centrum pro výzkum veřejného mínění dotazovalo sadu otázek týkajících se dění na Blízkém východě, respektive v Izraeli a Palestině. Konkrétně šetření zjišťovalo, zda se lidé zajímají o vývoj tamní situace, jak hodnotí vztahy mezi Izraelem a Palestinci, zda souhlasí nebo nesouhlasí s mezinárodním uznáním Palestiny jako nezávislého státu, kdo podle nich nese hlavní podíl viny za vznik a vystupňování současného konfliktu a zda považují tamní vývoj za bezpečnostní hrozbu pro Českou republiku, Evropu a mír ve světě.
Postoj české veřejnosti k přijímání uprchlíků z Ukrajiny – únor 2024
V období od konce ledna do první třetiny března roku 2024 Centrum pro výzkum veřejného mínění dotazovalo sadu otázek týkajících se postojů české veřejnosti k přijímání uprchlíků z Ukrajiny.
Dotazovaní konkrétně vyjadřovali své postoje k přijímání ukrajinských uprchlíků vzhledem k možnosti jejich trvalého usazování se v České republice a názory na to, zda se daří, nebo nedaří začleňovat ukrajinské uprchlíky do naší společnosti i v jakém kontaktu jsou s uprchlíky z Ukrajiny. Součástí dotazování bylo i zmapování zájmu o aktuální vývoj okolo této situace.
Strana 1 z 144
Přihlaste se do naší tazatelské sítě a podílejte se na výzkumech, které zná celá země. |