DomovTiskové zprávyEkonomickéSociální politikaNázory občanů na úroveň sociálního zabezpečení v ČR a alokaci veřejných prostředků – prosinec 2019

Názory občanů na úroveň sociálního zabezpečení v ČR a alokaci veřejných prostředků – prosinec 2019

V prosinci 2019 zařadilo CVVM do svého pravidelného šetření blok otázek týkajících se sociální politiky. V rámci tohoto bloku jsme se ptali na to, v jaké míře je podle občanů České republiky zajištěno sociální zabezpečení v jednotlivých oblastech i na hodnocení úrovně sociální politiky celkově. Zároveň jsme do výzkumu zařadili blok otázek zjišťující, v jakých oblastech by se měly navýšit či snížit finanční prostředky z veřejných zdrojů s cílem ukotvit oblast sociálních politik v rámci hodnocení výdajů státního rozpočtu.

Tři čtvrtiny (75 %) dotázaných hodnotí finanční zajištění ve stáří spíše nebo velmi špatně (27 % jej hodnotí „velmi špatně“). Přibližně dvě třetiny hodnotí špatně podporu bydlení (67 %) a více než tři pětiny (62 %) pak zajištění v nemoci, při úrazu, invaliditě. Naopak zdravotní péči a školství a vzdělávání hodnotí více než tři pětiny dotázaných spíše nebo velmi dobře („velmi dobře“ přibližně desetina)

Alokace veřejných prostředků by se měla zvýšit v oblasti starobních důchodů a zdravotnictví (72, resp. 70 % dotázaných).

asovky
Panel 3

opvv fin

stante se tazatelem

Chcete se stát aktivními členy CVVM?

Přihlaste se do naší tazatelské sítě a podílejte se na výzkumech, které zná celá země.

loga 06

Sociální sítě

logo twit2logo insta2

fb logo soutwit logo sou

Odběr novinek

Odebíráte následující zaškrtnuté položky: