Na přelomu května a června 2025 se Centrum pro výzkum veřejného mínění Sociologického ústavu AV ČR na pravděpodobnostním Panelu Naše společnost v rámci svého pravidelného šetření zabývalo postojem české společnosti k národnostním skupinám. Dotazování mířilo na celkem 14 národností žijících na území České republiky a zahrnuti byli i Češi samotní, kteří slouží jako referenční skupina.
Zaměříme-li se na sympatie českých občanů k jednotlivým národnostním skupinám, žijícím v ČR, pak nejvyšší sympatie projevují čeští občané vedle samotných Čechů, (76 % považuje za velmi nebo spíše sympatické) také ke Slovákům (70 %), s výraznějším odstupem pak i k Vietnamcům (52 %) a Polákům (48 %).
K významné části dotazovaných národnostních skupin zaujímá česká veřejnost nevyhraněný postoj, kdy převažují střední odpovědi „ani sympatičtí, ani nesympatičtí“, což platí pro Němce, Židy, Maďary, Bulhary nebo Číňany. Druhý nejčastější postoj k vyjmenovaným skupinám je však častěji pozitivní než negativní.
V případě Ukrajinců a Rumunů také převažuje nevyhraněné střední hodnocení, druhou největší skupinu však tvoří lidé, kteří je v České republice vnímají spíše negativně.
Nejméně českých občanů vyjádřilo své sympatie vůči Rusům, Arabům a Romům. U všech tří skupin vyjádřila své antipatie více než polovina dotázaných. Rozhodně vyjádřené antipatie k Rusům v tomto výzkumu předčily i dlouhodobé silné antipatie vůči Romům, kteří jsou nyní na druhém místě.
Z důvodu změny metodologie výzkumů CVVM nejsou výsledky prezentovaného šetření přímo srovnatelné s výsledky předchozích šetření. Více informací o nové metodologii lze najít v této tiskové zprávě.