DomovTiskové zprávyOstatníVztahy a životní postojeNázory veřejnosti na usazování cizinců v ČR - květen 2025

Názory veřejnosti na usazování cizinců v ČR - květen 2025

Na přelomu května a června 2025 se Centrum pro výzkum veřejného mínění Sociologického ústavu AV ČR na pravděpodobnostním Panelu Naše společnost v rámci svého pravidelného šetření zabývalo řadou postojů české veřejnosti k cizincům. Tato zpráva je věnována postojům k usazování cizinců, tedy názorům na umožnění cizincům pobývat v ČR, možnost se zde trvale usadit, názoru na adekvátní podíl zde žijících cizinců a také za jakých okolností je přijatelné či méně přijatelné pobyt cizincům umožňovat.

Mezi českou veřejností panuje nejčastěji názor, že by cizinci měli mít možnost dlouhodobě pobývat v ČR, ale za splnění určitých podmínek (87 %), pro možnost pobytu bez podmínek se vyjádřilo pouze 7 % dotázaných.

Podle necelé poloviny (48 %) dotázaných by měl být každému, kdo má v úmyslu přijít do ČR a žít zde, tento krok umožněn. Souhlas je ale v naprosté většině váhavý. Opačný pohled vyjádřil stejný podíl (48 %) české veřejnosti, přičemž je ale patrný výrazně vyšší podíl rozhodně odmítavých odpovědí.

V názoru na přiměřenost počtů zde pobývajících cizinců se česká veřejnost dělí na dvě podobně velké skupiny. Polovina má za to, že zde žije přiměřené množství cizinců (51 %) a více než dvě pětiny (43 %) naopak zastávají názor, že zde cizinců žije příliš mnoho. Pouze 2 % zastávají názor, že v České republice žije málo cizinců.

Přátele a známé z řad cizinců, žijících v ČR má 54 % Čechů, nejčastější jsou přátelské vztahy s cizinci u vysokoškoláků a věkové skupiny 20-29 let.

Součástí výzkumu byly i dotazy na vnímanou legitimitu sedmi uvedených důvodů k dlouhodobému pobytu cizinců v České republice. Všech sedm dotazovaných situací vnímaly za legitimní důvod pro dlouhodobý pobyt více než tři pětiny českých občanů. Nejvíce přijímaným důvodem bylo studium či praxe (souhlasilo 89 %), následovalo zdůvodnění válkou, hladomorem či přírodními katastrofami v domovské zemi (81 %) a dlouhodobý pobyt kvůli zaměstnání (78 %).

Naopak čtvrtina a více dotázaných nepovažovala za legitimní důvod pro dlouhodobý pobyt cizinců pronásledování v domovské zemi z náboženských, rasových, politických nebo podobných důvodů (25 %), podnikání (28 %) a více než třetina nesouhlasí s prostým preferenčním zdůvodněním, že se zde potenciálnímu novému obyvateli líbí a chce zde žít (35 %).

Z důvodu změny metodologie výzkumů CVVM nejsou výsledky prezentovaného šetření přímo srovnatelné s výsledky předchozích šetření. Více informací o nové metodologii lze najít v této tiskové zprávě.

Odběr novinek

Co si přejete odebírat?