DomovTiskové zprávyOstatníZdraví, volný časNový typ koronaviru – zájem, očekávání a postoje k opatření – červen 2021

Nový typ koronaviru – zájem, očekávání a postoje k opatření – červen 2021

Více než tři čtvrtiny (77 %) českých občanů starších 15 let se v první polovině června 2021 velmi či spíše zajímaly o vývoj situace okolo šíření nového typu koronaviru, který způsobuje onemocnění COVID-19. Aktuálně se čeští občané nejvíce obávají o zdraví svých blízkých (74 %) a zhoršení ekonomické situace České republiky (73 %).

Co se týče dalšího vývoje situace ohledně šíření koronaviru v České republice, zde byla v první polovině června 2021 česká veřejnost podobně optimistická jako v první polovině dubna. Konkrétně zlepšení stávající situace očekávaly více než tři pětiny občanů (61 %), desetina (10 %) se obávala zhoršení a téměř čtvrtina (24 %) očekávala stagnaci současné situace.

V aktuálním výzkumu jsou čeští občané nejoptimističtější ve vztahu k vývoji situace ohledně šíření koronaviru v České republice, o něco málo menší optimismus projevili ve vztahu k vývoji v Evropě a nejméně optimističtí jsou pak v očekáváních dalšího vývoje ve světě, i když i zde optimismus výrazně převážil nad pesimismem.

Největší část českých občanů na úrovni téměř dvou třetin (63 %) hodnotí to, co český stát dělá proti šíření koronaviru, jako přiměřené, pětina (20 %) to pokládá za nedostatečné a více než desetina (11 %) za přehnané. Jako „přiměřená“ hodnotí opatření státu na podporu ekonomiky necelá polovina veřejnosti (49 %), přibližně třetina (33 %) to pokládá za „příliš málo“ a desetina (10 %) si naopak myslí, že stát toho pro podporu ekonomiky dělá „příliš mnoho“.

asovky
Panel 3

opvv fin

stante se tazatelem

Chcete se stát aktivními členy CVVM?

Přihlaste se do naší tazatelské sítě a podílejte se na výzkumech, které zná celá země.

loga 06

Sociální sítě

logo twit2logo insta2

fb logo soutwit logo sou

Odběr novinek

Odebíráte následující zaškrtnuté položky: