Politická kultura

Centrum pro výzkum veřejného mínění SOÚ AV ČR, v.v.i., se ve svém šetření realizovaném v březnu 2009 podrobněji věnovalo tématu politické kultury v České republice.

Podle výrazné většiny českých občanů (81 %) patří spory, problémy a aféry k životu a vyskytují se i v jiných demokraciích. Zároveň ale většina oslovených (82 %) vyjádřila názor, že tyto spory a aféry nám dělají ostudu před světem.

Téměř všichni respondenti (90 %) rovněž souhlasili s tím, že o problémech, sporech a aférách je třeba informovat, protože politici potřebují kontrolu veřejnosti. O názorech občanů na politickou kulturu v naší zemi svědčí jistě i to, že si tři čtvrtiny Čechů myslí, že ve sporech a aférách, které se ve veřejném životě objevují, jde hlavně o vyřizování osobních účtů a polovina lidí nesouhlasí s tím, že jde hlavně o vyřešení věcných sporů. K politické kultuře většiny veřejně činných lidí jsou čeští občané kritičtí. Pozitivně hodnotí nadpoloviční většina respondentů pouze politickou kulturu představitelů místních (obecních) samospráv.

PANEL4

stante se tazatelem

Chcete se stát aktivními členy CVVM?

Přihlaste se do naší tazatelské sítě a podílejte se na výzkumech, které zná celá země.

loga 06

Sociální sítě

fb logo soutwit logo sou

Odběr novinek

Odebíráte následující zaškrtnuté položky: