Důvěra k vrcholným politikům

CVVM Sociologického ústavu AV ČR zjišťovalo v květnovém šetření, zda dotázaní důvěřují vybraným ústavním činitelům. Předložený seznam tentokrát obsahoval jména 26 politiků (všichni členové vlády, prezident, ombudsman, předsedové Senátu a Poslanecké sněmovny, předsedové parlamentních stran a eurokomisař Špidla).

Mezi našimi vrcholnými politiky je nadále jako nejdůvěryhodnější jednoznačně hodnocen prezident Václav Klaus.

Věří mu téměř sedm z deseti oslovených. Jako druhý nejdůvěryhodnější se umístil ombudsman Otakar Motejl s 53 % důvěřujících. Stanislavu Grossovi důvěřuje 46 % občanů. Následují ministři Petra Buzková a Pavel Dostál, kteří se těší důvěře více než dvou pětin občanů. Kolem třetiny dotázaných důvěřuje ministrovi Sobotkovi, předsedovi ODS Topolánkovi a předsedovi Senátu Pithartovi.

V porovnání s výsledky z května 2004 výrazněji narostl počet důvěřujících pouze v případě ministrů Němce (+6 %ních bodů), Dostála (+ 5), Sobotky (+4) a Šimonovského (+5). Významnější pokles důvěry byl naopak zaznamenán především u premiéra Grosse (-9 %ních bodů), u ministra zahraničních věcí Svobody (-8 % bodů) a expremiéra Špidly (-5).

Řadu členů vlády, jmenovitě ministry Ambrozka, Šimonovského, Bureše, Palase, Emmerovou, Urbana a Němce v polovině září neznala velká část dotázaných (28 až 42 %). Některé nové členy kabinetu - Jahna, Bublana a Paroubka - neznala dokonce více než polovina české veřejnosti

asovky
Panel 3

opvv fin

stante se tazatelem

Chcete se stát aktivními členy CVVM?

Přihlaste se do naší tazatelské sítě a podílejte se na výzkumech, které zná celá země.

loga 06

Sociální sítě

logo twit2logo insta2

fb logo soutwit logo sou

Odběr novinek

Odebíráte následující zaškrtnuté položky: