Důvěra stranickým představitelům – září 2020

NS_2009

CVVM Sociologického ústavu AV ČR, v. v. i., v zářijovém šetření zjišťovalo, zda dotázaní důvěřují vybraným politikům. Předložený seznam obsahoval jména 20 čelných představitelů stran zastoupených v Poslanecké sněmovně PČR. Do výzkumu byli zařazeni politici s formálně nejvyššími stranickými funkcemi, tj. všichni předsedové stran a první místopředsedové.

Mezi představiteli parlamentních stran v září 2020 občané nejčastěji vyjadřovali důvěru Janu Hamáčkovi (43 %) a Andreji Babišovi (39 %), nejvyšší podíly nedůvěry se objevily v případě Tomia Okamury (61 %) a Vojtěcha Filipa (59 %).

V porovnání s posledním předchozím výzkumem zřetelně poklesla důvěra, případně zvýšila se nedůvěra u Václava Klause mladšího (pokles důvěry o 9 procentních bodů, nárůst nedůvěry o 6 procentních bodů), Petra Fialy (pokles důvěry o 6 procentních bodů), Víta Rakušana (pokles důvěry o 5 procentních bodů, nárůst nedůvěry o 7 procentních bodů), Markéty Pekarové Adamové (nárůst nedůvěry o 6 procentních bodů), Olgy Richterové (nárůst nedůvěry o 6 procentních bodů) a Jana Hamáčka (pokles důvěry o 4 procentní body).

Naopak zlepšení ve formě zvýšení podílu důvěry oproti poslednímu srovnatelnému výzkumu se u žádného ze zkoumaných představitelů politických stran neobjevilo, ovšem u některých poklesl podíl nedůvěřujících, a to v případě Mariana Jurečky (pokles podílu nedůvěřujících o 8 procentních bodů oproti dubnu 2019), Radima Fialy (pokles podílu nedůvěřujících o 7 procentních bodů), Andreje Babiše (pokles podílu nedůvěřujících o 6 procentních bodů) a Jaroslava Faltýnka (pokles podílu nedůvěřujících o 4 procentní body).

  • Celá tisková zpráva ke stažení zde: pi201016.pdf
  • Všechny zprávy z tohoto výzkumu: NS_2009