DomovTiskové zprávyPolitickéInstituce a politiciDůvěra vrcholným politikům – únor 2024

Důvěra vrcholným politikům – únor 2024

CVVM Sociologického ústavu AV ČR v šetření probíhajícím v období od konce ledna do konce první březnové dekády roku 2024 zjišťovalo, zda dotázaní důvěřují vybraným vrcholným politikům. Předložený seznam obsahoval jména předsedů stran či hnutí zastoupených v Poslanecké sněmovně, členů vlády, předsedů obou komor parlamentu a prezidenta republiky.

Mezi zkoumanými vrcholnými politiky zařazenými do výzkumu nejvyšší podíl důvěry byl zaznamenán u prezidenta Petra Pavla (54 %), za nímž se na druhém místě umístil předseda hnutí ANO Andrej Babiš (46 %).

S výjimkou prezidenta u všech zkoumaných politických představitelů více či méně významně nedůvěra převažuje nad důvěrou.

Nejvyšší podíl nedůvěry mezi zkoumanými politiky šetření zaznamenalo u předsedy ODS a předsedy vlády Petra Fialy (79 %) a předsedkyně TOP 09 a předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Adamové Pekarové (73 %).

Oproti poslednímu šetření ze srpna a září 2023 se mírně zhoršilo hodnocení v případě prezidenta Petra Pavla a místopředsedy vlády a ministra zdravotnictví Vlastimila Válka.

Naopak určité zlepšení převážně v podobě poklesu podílu nedůvěřujících se objevilo v případě ministra spravedlnosti Pavla Blažka, ministra pro legislativu a předsedy Legislativní rady vlády Michala Šalomouna, ministryně pro výzkum, vědu a inovace Heleny Langšádlové, ministra zahraničních věcí Jana Lipavského, ministra financí Zbyňka Stanjury, ministra pro evropské záležitosti Martina Dvořáka, předsedy Senátu Miloše Vystrčila, ministra životního prostředí Petra Hladíka, ministra zemědělství Marka Výborného a ministra kultury Martina Baxy. Mírné zvýšení podílu důvěřujících provázené srovnatelným poklesem nedůvěřujících šetření zaznamenalo u předsedy Pirátů, místopředsedy vlády pro digitalizaci a ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše a předsedkyně TOP 09 a předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové. Menší nárůsty podílu důvěřujících se objevily rovněž u předsedy SPD Tomia Okamury, předsedy ANO Andreje Babiše, ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely a také u již zmiňovaných ministrů Jana Lipavského a Pavla Blažka.

asovky
Panel 3

opvv fin

stante se tazatelem

Chcete se stát aktivními členy CVVM?

Přihlaste se do naší tazatelské sítě a podílejte se na výzkumech, které zná celá země.

loga 06

Sociální sítě

logo twit2logo insta2

fb logo soutwit logo sou

Odběr novinek

Odebíráte následující zaškrtnuté položky: