DomovTiskové zprávyPolitickéMezinárodní vztahyČR, Maďarsko, Polsko: Hlasování v referendu o vstupu do EU. Spokojenost s výsledky jednání.

ČR, Maďarsko, Polsko: Hlasování v referendu o vstupu do EU. Spokojenost s výsledky jednání.

Začátkem ledna bylo ve třech zemích zkoumáno rozhodování obyvatel v referendu o připojení země k Evropské unii a jejich názory na proběhlá předvstupní jednání. Úmysl dostavit se k referendu v ČR uvedlo 79 % obyvatel, v tom ale jen 42 % je k účasti pevně rozhodnuto. V Polsku a v Maďarsku je pevně rozhodnuto dostavit se k referendu shodně 63 % občanů. Referendum o vstupu do EU by dopadlo ve všech třech zemích jednoznačně ve prospěch jejich připojení: všude podíl stoupenců integrace vysoce převyšuje zastoupení odpůrců.

Tradičně vlažnější zůstává souhlas se vstupem v ČR, který by v referendu projevily dvě třetiny (66 %) a odmítla více než pětina (23 %) voličů. Odevzdat svůj hlas ve prospěch integrace země do EU je rozhodnuto 74 % polských a 70 % maďarských voličů.

Zjišťovali jsme též mínění veřejnosti o výsledcích, jichž příslušná země dosáhla v jednání s Evropskou unií. Značná část respondentů nedisponuje potřebnými informacemi a nedokáže ani po proběhlém Kodaňském summitu EU úspěšnost jednání posoudit. Mezi sledovanými třemi zeměmi je z výsledků jednání nejvíce zklamána česká veřejnost.

asovky
Panel 3

opvv fin

stante se tazatelem

Chcete se stát aktivními členy CVVM?

Přihlaste se do naší tazatelské sítě a podílejte se na výzkumech, které zná celá země.

loga 06

Sociální sítě

logo twit2logo insta2

fb logo soutwit logo sou

Odběr novinek

Odebíráte následující zaškrtnuté položky: