DomovTiskové zprávyPolitickéMezinárodní vztahyČtyři měsíce před referendem o připojení ČR k EU: Jak bychom dnes hlasovali.

Čtyři měsíce před referendem o připojení ČR k EU: Jak bychom dnes hlasovali.

Pevný úmysl zúčastnit se dnes referenda o připojení České republiky k Evropské unii projevilo 42 % respondentů, dalších 36 % přislíbilo účast váhavěji ("spíše ano"). Sedm procent své rozhodnutí zvažovalo a zbývajících 15 % by se k referendu nedostavilo. Ochota přijít k referendu zůstává ve znamení jistého ochlazení zachyceného počátkem ledna. Vstup do EU celkově podpořilo 59 % respondentů, odmítlo 23 %; podpora vstupu přitom zvolna narůstá.

Pokud by se referenda dnes zúčastnili ti, kteří pevně nebo váhavěji plánují svou účast v něm, hlasovalo by mezi nimi 71 % pro a 20 % proti připojení, 9 % neví, jak by hlasovalo. V případě, že by se dostavili jen pevně rozhodnutí, činil by podíl hlasů pro 74 % a podíl proti 22 %, neví čtyři procenta.

Silně prointegrační postoje vykazuje elektorát ODS (79 %), nadprůměrně vstřícné rovněž elektorát KDU-ČSL (72 %) i ČSSD (67 %). Trvale protiintegračně se profilují stoupenci KSČM (proti vstupu: 61 %, pro vstup: 21 %).

asovky
Panel 3

opvv fin

stante se tazatelem

Chcete se stát aktivními členy CVVM?

Přihlaste se do naší tazatelské sítě a podílejte se na výzkumech, které zná celá země.

loga 06

Sociální sítě

logo twit2logo insta2

fb logo soutwit logo sou

Odběr novinek

Odebíráte následující zaškrtnuté položky: