DomovTiskové zprávyPolitickéMezinárodní vztahyPostoj české veřejnosti k přijímání uprchlíků z Ukrajiny – únor 2024

Postoj české veřejnosti k přijímání uprchlíků z Ukrajiny – únor 2024

V období od konce ledna do první třetiny března roku 2024 Centrum pro výzkum veřejného mínění dotazovalo sadu otázek týkajících se postojů české veřejnosti k přijímání uprchlíků z Ukrajiny.

Dotazovaní konkrétně vyjadřovali své postoje k přijímání ukrajinských uprchlíků vzhledem k možnosti jejich trvalého usazování se v České republice a názory na to, zda se daří, nebo nedaří začleňovat ukrajinské uprchlíky do naší společnosti i v jakém kontaktu jsou s uprchlíky z Ukrajiny. Součástí dotazování bylo i zmapování zájmu o aktuální vývoj okolo této situace.

O vývoj situace okolo uprchlíků z Ukrajiny se zajímají dvě pětiny (40 %) českých občanů.

Přibližně desetina (11 %) občanů je pro možnost trvalého usazení se ukrajinských uprchlíků zde, dalších šest desetin (60 %) upřednostňuje pouze dočasné přijetí s následným návratem do země původu.

Převládá názor, že jsme v ČR přijali více uprchlíků z Ukrajiny, než je země schopna zvládnout (59 %). V tom téměř třetina (32 %) si myslí, že jsme přijali uprchlíků mnohem více a více než čtvrtina (27 %) o něco více, než je ČR schopna zvládnout.

Oproti šetření z léta 2023 narostl o 9 procentních bodů podíl lidí přesvědčených, že se daří začleňovat ukrajinské uprchlíky do naší společnosti, na aktuálních 55 %.

Podle poloviny občanů (52 %) představují uprchlíci z Ukrajiny problém v kontextu celé ČR, pokud se ale zaměříme na místo bydliště, zde považuje uprchlíky za problematické pouze čtvrtina (24 %) obyvatel.

Nejčastěji se s uprchlíky z Ukrajiny setkáváme na veřejných místech, což platí pro naprostou většinu Čechů (87 %). Mezi kolegy, přáteli nebo mezi spolužáky dětí má tyto uprchlíky přibližně vždy pětina obyvatel.

asovky
Panel 3

opvv fin

stante se tazatelem

Chcete se stát aktivními členy CVVM?

Přihlaste se do naší tazatelské sítě a podílejte se na výzkumech, které zná celá země.

loga 06

Sociální sítě

logo twit2logo insta2

fb logo soutwit logo sou

Odběr novinek

Odebíráte následující zaškrtnuté položky: