V období od konce ledna do první třetiny března roku 2024 Centrum pro výzkum veřejného mínění dotazovalo sadu otázek týkajících se postojů české veřejnosti k přijímání uprchlíků z Ukrajiny.
Dotazovaní konkrétně vyjadřovali své postoje k přijímání ukrajinských uprchlíků vzhledem k možnosti jejich trvalého usazování se v České republice a názory na to, zda se daří, nebo nedaří začleňovat ukrajinské uprchlíky do naší společnosti i v jakém kontaktu jsou s uprchlíky z Ukrajiny. Součástí dotazování bylo i zmapování zájmu o aktuální vývoj okolo této situace.
O vývoj situace okolo uprchlíků z Ukrajiny se zajímají dvě pětiny (40 %) českých občanů.
Přibližně desetina (11 %) občanů je pro možnost trvalého usazení se ukrajinských uprchlíků zde, dalších šest desetin (60 %) upřednostňuje pouze dočasné přijetí s následným návratem do země původu.
Převládá názor, že jsme v ČR přijali více uprchlíků z Ukrajiny, než je země schopna zvládnout (59 %). V tom téměř třetina (32 %) si myslí, že jsme přijali uprchlíků mnohem více a více než čtvrtina (27 %) o něco více, než je ČR schopna zvládnout.
Oproti šetření z léta 2023 narostl o 9 procentních bodů podíl lidí přesvědčených, že se daří začleňovat ukrajinské uprchlíky do naší společnosti, na aktuálních 55 %.
Podle poloviny občanů (52 %) představují uprchlíci z Ukrajiny problém v kontextu celé ČR, pokud se ale zaměříme na místo bydliště, zde považuje uprchlíky za problematické pouze čtvrtina (24 %) obyvatel.
Nejčastěji se s uprchlíky z Ukrajiny setkáváme na veřejných místech, což platí pro naprostou většinu Čechů (87 %). Mezi kolegy, přáteli nebo mezi spolužáky dětí má tyto uprchlíky přibližně vždy pětina obyvatel.