Image politických stran

Součástí dubnového šetření CVVM byla i otázka mapující, jak občané vnímají čtyři dlouhodobě nejsilnější politické strany a Stranu zelených. Vybrali jsme několik kritérií, která reprezentovala nejen konkrétní programové aspekty, ale i obecné charakteristiky působení stran na politické scéně.

Respondenti se v hodnocení politických stran shodovali zejména u výroku „stará se jen o získání moci“ – kladně odpovědělo v případě parlamentních stran 60 až 72 % dotázaných, v případě Strany zelených to bylo 46 %.

Podobně negativně se respondenti vymezili vůči výroku „řeší problémy rozvážně“ – v případě parlamentních stran s ním nesouhlasila v průměru polovina, u Strany zelených pak 27 % oslovených. Velká část Čechů se také domnívá, že strany „vyvolávají zbytečné konflikty“ – u ODS s tímto výrokem souhlasily dvě třetiny, u sociální demokracie a křesťanských demokratů přibližně polovina a u komunistů 42 % respondentů. Zelení získali v tomto případě kladnou odpověď od 21 % občanů.

Dotazovaní také častěji volili negativní odpověď na výrok „řeší problémy rozvážně“ v souvislosti s parlamentními stranami (zápornou odpověď jich zvolila v průměru polovina).

ČSSD a ODS jsou shodně vnímány jako strany, které disponují „výraznými politickými osobnostmi“ – v případě sociálních demokratů si to myslí 68 %, v případě občanských demokratů 71 % oslovených.

asovky
Panel 3

opvv fin

stante se tazatelem

Chcete se stát aktivními členy CVVM?

Přihlaste se do naší tazatelské sítě a podílejte se na výzkumech, které zná celá země.

loga 06

Sociální sítě

logo twit2logo insta2

fb logo soutwit logo sou

Odběr novinek

Odebíráte následující zaškrtnuté položky: