DomovTiskové zprávyOstatníNegativní jevy, bezpečnostPostoj k trestu smrti a názory na snížení věkové hranice trestní odpovědnosti

Postoj k trestu smrti a názory na snížení věkové hranice trestní odpovědnosti

Dvoutřetinová většina (66 %) české veřejnosti se v aktuálním šetření vyslovila pro existenci trestu smrti, zatímco proti němu se staví o málo více než jedna čtvrtina občanů (27 %). Existence trestu smrti má přitom relativně větší podporu mezi důchodci, mezi respondenty, kteří se nehlásí k žádné církvi či náboženství, mezi těmi, kdo jsou vyučení bez maturity, a mezi voliči ČSSD či KSČM.

Naopak relativně nižší podporu existence trestu smrti jsme zaregistrovali u studentů, absolventů vysokých škol, křesťanských věřících a příznivců ODS nebo KDU-ČSL. Ve všech statisticky dostatečně zastoupených skupinách ovšem převažovali stoupenci trestu smrti nad jeho odpůrci. Více než čtyři z pěti dotázaných (85 %) jsou pro snížení věkové hranice trestní odpovědnosti mládeže pod 15 let, přičemž téměř polovina respondentů je pro toto snížení „rozhodně“. Proti snížení hranice se v šetření vyslovilo jen 11 % účastníků výzkumu. Oproti roku 2000 se podíl souhlasících se snížením hranice trestní odpovědnosti mládeže pod 15 let zvýšil o 22 procentních bodů.

asovky
Panel 3

opvv fin

stante se tazatelem

Chcete se stát aktivními členy CVVM?

Přihlaste se do naší tazatelské sítě a podílejte se na výzkumech, které zná celá země.

loga 06

Sociální sítě

logo twit2logo insta2

fb logo soutwit logo sou

Odběr novinek

Odebíráte následující zaškrtnuté položky: