Do prosincového šetření jsme zařadili také otázky, které se zabývaly vztahem respondentů k Vánocům. Z šetření vyplynulo, že tři čtvrtiny Čechů se na Vánoce těší, opačný pocit má pouze každý desátý. Bezmála všichni dotázaní v tomto období obdarovávají své blízké, pro nikoho dárky nemají jen 3 procenta lidí. Pro 94 % respondentů jsou Vánoce především rodinnými svátky, 85 % oslovených dodržuje alespoň nějaké zvyky a tradice.
Mírně nadpoloviční většina lidí souhlasí s výrokem, že Vánoce jsou významné duchovní období (56 %) a že si během nich připomíná narození Ježíše Krista (54 %). O Štědrém dnu vyrazí na půlnoční mši dle svého tvrzení třetina respondentů, 64 % se do kostela nechystá.
Téměř pětina oslovených (17 %) se o Vánocích cítí osaměle. V pocitu obavy, kolik je letošní Vánoce budou stát, se respondenti rozdělili téměř na ideální poloviny – zatímco první polovina lidí tuto obavu deklamovala, druhá polovina ji nesdílí. S výrokem, že přípravy na Vánoce jsou velmi stresující, se ztotožnila třetina dotázaných, 69 % s ním vyjádřilo nesouhlas. Více než polovina lidí (56 %) v čase adventu a o Vánocích nepřispívá na charitu, pro dvě pětiny je oproti tomu toto období časem, kdy na charitu přispívají.
Ve většině českých domácností nosí dárky Ježíšek, alespoň to uvedlo 92 % respondentů. Pro 5 % populace je „dárkonosičem“ někdo jiný – například rodiče, babička apod.