DomovTiskové zprávyOstatníVztahy a životní postojeNáš vztah k jiným národům a národnostem

Náš vztah k jiným národům a národnostem

V únorovém šetření se CVVM SOÚ AV ČR zabývalo také vztahem veřejnosti k příslušníkům různých národních či národnostních skupin. V rámci výzkumu byly jišťovány postoje Čechů k u nás žijícím národnostem, a také postoje občanů k vybraným národům obecně. Svůj vztah k jednotlivým k národům a národnostem respondenti v obou případech vyjadřovali jejich zařazením na sedmibodové škále, kde krajní body znamenaly „velmi sympatičtí“ (1) a „velmi nesympatičtí“ (7).

Pokud jde o postoje k národnostním skupinám, které žijí na území České republiky, nejlepší vztah máme k občanům české národnosti a jen o trochu horší ke Slovákům. Za sympatické také Češi považují Němce a Poláky. Průměrné hodnoty dosáhl vztah k Židům. V podstatě za spíše nesympatické označili respondenti Vietnamce, Rusy, Ukrajince a občany balkánských států. Zřetelně nejhorší vztah (z nabídnutých národností) mají Češi k Romům.

Při zjišťování postojů k národnostem obecně jsme se ptali celkem na dvacet čtyři národností. Nejsympatičtější jsou dotázaným samotní Češi (vážený průměr 1,7). Na dobré úrovni (2,0 až 3,0) se pohybují sympatie ke Slovákům, Francouzům, Švédům, Angličanům, Polákům, Rakušanům, Řekům a Maďarům. O něco méně kladných postojů (3,1 až 4,0) vyjádřili respondenti k Japoncům, Američanům, Indům, Němcům, Litevcům, Izraelcům, Rusům a Srbům. Podprůměrnou přízeň (4,1 až 4,7) si získali Číňané, Ukrajinci, Turci, Kurdové, Afghánci, Iráčané a Palestinci.

asovky
Panel 3

opvv fin

stante se tazatelem

Chcete se stát aktivními členy CVVM?

Přihlaste se do naší tazatelské sítě a podílejte se na výzkumech, které zná celá země.

loga 06

Sociální sítě

logo twit2logo insta2

fb logo soutwit logo sou

Odběr novinek

Odebíráte následující zaškrtnuté položky: