Důvěra vrcholným politikům

CVVM Sociologického ústavu AV ČR zjišťovalo v říjnovém šetření, zda dotázaní důvěřují vybraným ústavním činitelům. Předložený seznam tentokrát obsahoval jména 25 politiků (všichni členové vlády, prezident, předsedové Senátu a Poslanecké sněmovny, předsedové parlamentních stran a eurokomisař Špidla).

Mezi našimi vrcholnými politiky je jako nejdůvěryhodnější hodnocen prezident Václav Klaus, jemuž vyjádřily důvěru bezmála dvě třetiny oslovených (65 %).

Podporou zhruba poloviny respondentů disponují Jiří Paroubek (49 %) a ministr Vítězslav Jandák (51 %). Více než dvě pětiny oslovených vyjádřily důvěru ministryni Buzkové (42 %) a přibližně třetina ministrům Sobotkovi a Škromachovi (35 resp. 32 %).

V porovnání s výsledky z května (resp. září) 2005 výrazněji narostl počet důvěřujících zejména v případě ministryně Buzkové (+8 %ních bodů), ministrů Škromacha (+8) a Bublana (+6), předsedy KDU-ČSL Kalouska (+4) a předsedy KSČM V. Filipa (+5). Významnější pokles důvěry byl naopak zaznamenán u premiéra Paroubka a předsedy ODS Topolánka (shodně -4), ministra Sobotky (-5) a předsedy Poslanecké sněmovny Zaorálka (rovněž -6).

asovky
Panel 3

opvv fin

stante se tazatelem

Chcete se stát aktivními členy CVVM?

Přihlaste se do naší tazatelské sítě a podílejte se na výzkumech, které zná celá země.

loga 06

Sociální sítě

logo twit2logo insta2

fb logo soutwit logo sou

Odběr novinek

Odebíráte následující zaškrtnuté položky: