Důvěra k vrcholným politikům

CVVM Sociologického ústavu AV ČR zjišťovalo v květnovém šetření, zda dotázaní důvěřují vybraným ústavním činitelům. Předložený seznam tentokrát obsahoval jména 26 politiků (všichni členové vlády, prezident, předsedové Senátu a Poslanecké sněmovny, předsedové parlamentních stran a eurokomisař Špidla).

Mezi našimi vrcholnými politiky jsou jako nejdůvěryhodnější hodnoceni ministr Pavel Dostál a prezident Václav Klaus, jimž vyjádřily důvěru bezmála dvě třetiny oslovených (64 % resp.

63 %). Jako třetí nejdůvěryhodnější se umístil s relativně velkým odstupem premiér Jiří Paroubek s 37 % důvěřujících. Kolem třetiny dotázaných deklarovalo důvěru také ministrům Sobotkovi a Buzkové a také předsedovi ODS Topolánkovi.

V porovnání s výsledky z ledna (resp. března) 2005 výrazněji narostl počet důvěřujících zejména v případě premiéra Paroubka (+ 26), ministra Dostála (+ 4), předsedy Senátu PČR Sobotky (+ 6) a eurokomisaře Špidly (+5 %ních bodů). Významnější pokles důvěry byl naopak zaznamenán především u ministryně Buzkové (-12 %ních bodů), ministrů Svobody (- 7), Němce a Sobotky (shodně – 5) a předsedy Poslanecké sněmovny Zaorálka (rovněž - 5).

asovky
Panel 3

opvv fin

stante se tazatelem

Chcete se stát aktivními členy CVVM?

Přihlaste se do naší tazatelské sítě a podílejte se na výzkumech, které zná celá země.

loga 06

Sociální sítě

logo twit2logo insta2

fb logo soutwit logo sou

Odběr novinek

Odebíráte následující zaškrtnuté položky: