DomovTiskové zprávyPolitickéMezinárodní vztahyObčané o situaci na Ukrajině – únor 2024

Občané o situaci na Ukrajině – únor 2024

V šetření, jež probíhalo od konce ledna do konce první březnové dekády 2024, Centrum pro výzkum veřejného mínění dotazovalo sadu otázek týkajících se konfliktu na Ukrajině. Výzkum zjišťoval, zda se lidé zajímají o vývoj situace na Ukrajině a zda ji pokládají za bezpečnostní hrozbu pro Českou republiku, Evropu a mír ve světě, jak se občané staví ke krokům vlády na podporu Ukrajiny a jak vidí možná opatření ze strany mezinárodního společenství.

V současnosti se o vývoj situace na Ukrajině zajímají necelé tři pětiny (57 %) české veřejnosti, což je srovnatelný výsledek jako v létě 2023. V dlouhodobém srovnání vidíme, že se zájem o situaci na Ukrajině od podzimu 2022 prakticky nemění, klesá ale podíl lidí, které situace „rozhodně zajímá“, a naopak roste podíl těch, kteří se zajímají „spíše“.

Přibližně sedm z deseti občanů považuje situaci na Ukrajině za hrozbu pro evropskou bezpečnost (71 %) a mír ve světě (70 %), necelé dvě třetiny ji mají za hrozbu pro bezpečnost České republiky (64 %).

Více než dvě pětiny občanů (43 %) souhlasí s kroky vlády na podporu Ukrajiny, nadpoloviční většina (54 %) s nimi nesouhlasí. Dvě pětiny (40 %) českých občanů si myslí, že česká vláda Ukrajinu podporuje přiměřeně, jen malá část dotázaných uvedla, že ji podporuje příliš málo (3 %), a více než polovina (54 %) soudí, že ji podporuje příliš mnoho.

Výrazná většina občanů souhlasí s vyvíjením diplomatického tlaku na Rusko ze strany mezinárodního společenství (73 %), o málo více než polovina schvaluje finanční pomoc Ukrajině (53 %), souhlasila by s úplnou politickou a ekonomickou izolací Ruska (52 %) a podporuje poskytování vojenského vybavení Ukrajině (51 %). Na druhou stranu jen přibližně sedmina (14 %) české veřejnosti by podporovala vyslání vojáků, kteří by se zapojili do boje.

asovky
Panel 3

opvv fin

stante se tazatelem

Chcete se stát aktivními členy CVVM?

Přihlaste se do naší tazatelské sítě a podílejte se na výzkumech, které zná celá země.

loga 06

Sociální sítě

logo twit2logo insta2

fb logo soutwit logo sou

Odběr novinek

Odebíráte následující zaškrtnuté položky: