V šetření, jež probíhalo v druhé polovině března 2025, Centrum pro výzkum veřejného mínění dotazovalo sadu otázek týkajících se konfliktu na Ukrajině. Výzkum zjišťoval, zda a nakolik pokládají situaci na Ukrajině za bezpečnostní hrozbu pro Českou republiku,Evropu a mír ve světě, jak vnímá česká veřejnost kroky české vlády směrem k Ukrajině, který ze dvou scénářů ukončení konfliktu na Ukrajině by z jejich pohledu byl přijatelnější a jak vidí možná opatření ze strany mezinárodního společenství.
O málo více než sedm z deseti občanů považuje situaci na Ukrajině za hrozbu pro mír ve světě (74 %) a evropskou bezpečnost (71 %), asi dvě třetiny ji mají za hrozbu pro bezpečnost České republiky (66 %).
Téměř polovina občanů (47 %) souhlasí s kroky vlády na podporu Ukrajiny, bezmála třetina (31 %) s nimi nesouhlasí, necelá pětina (19 %) se nepřiklonila ani k jedné z možností a zvolila střední odpověď.
Nejvyšší podporu mezi vybranými možnostmi má vyvíjení diplomatického tlaku na Rusko, což podporuje 77 % českých občanů.
Tři pětiny českých občanů (60 %) jsou pro úplnou politickou a ekonomickou izolaci Ruska.
Necelé tři pětiny dotázaných (58 %) podporují poskytování pomoci Ukrajině ve formě vojenského vybavení.
Pro poskytnutí finanční pomoci Ukrajině se vyslovila více než polovina (55 %) respondentů.
Případné vyslání vojáků na Ukrajinu za účelem mírové mise je přijatelné pro necelou polovinu občanů (45 %), opačný názor vyjádřily přibližně dvě pětiny (43 %) z toho 22 % spíše tuto možnost nepodporuje a 21 % rozhodně ji nepodporuje.
Téměř tři čtvrtiny (71 %) občanů odmítají posílání vojáků na Ukrajinu za účelem boje.
Z důvodu změny metodologie výzkumů CVVM nejsou výsledky šetření přímo srovnatelné s výsledky předchozích šetření. Více informací o nové metodologii lze najít v této tiskové zprávě.